Kryzys w opiece nad dziećmi w Irlandii - strajk i zamknięcie placówek

Setki rodziców w Irlandii znalazło się w obliczu chaosu w opiece nad dziećmi.

Setki rodziców stanęło w obliczu chaosu z powodu zamknięcia placówek przedszkolnych w tym tygodniu.

Przedszkole w Irlandii

W wyniku eskalacji sporu o finansowanie z rządem wielu dostawców usług w Dublinie zamyka swoje placówki i przystępuje do strajku w dniach 26, 27 i 28 września.

Łącznie 64 dostawców poinformowało ministerstwo, że zamknie swoje placówki w którymś z trzech dni protestu, z czego 26 zamknie je na wszystkie trzy dni.

Pomimo że państwo zainwestowało miliony euro w usługi opieki nad dziećmi, niektórzy właściciele przedszkoli twierdzą, że ledwie wiążą koniec z końcem i przewidują masowe zamknięcia.

Rodzice zostali zmuszeni do wykorzystania urlopu i pogodzenia swoich zobowiązań, aby poradzić sobie z konsekwencjami tego kryzysu.

Opieka nad dziećmi w Irlandii

Związek FECP (Federation of Early Childhood Providers) reprezentuje ponad 1000 małych i średnich usług przedszkolnych.

Poproszono rodziców o wsparcie jego członków, płacąc normalne opłaty za opiekę nad dziećmi przez trzy dni zamknięcia przedszkoli. W liście do rodziców stwierdzono, że pracownicy zasługują na wynagrodzenie, podczas gdy „walczą, aby utrzymać otwartą waszą placówkę”.

Natomiast Minister ds. Dzieci, Roderic O’Gorman, wyraził swoje rozczarowanie planowanymi działaniami mniejszości właścicieli placówek edukacji wczesnoszkolnej i opieki nad dziećmi w nadchodzących dniach.

Te działania nie uznają postępów, jakie poczyniliśmy w dziedzinie edukacji wczesnoszkolnej i opieki nad dziećmi w ostatnich latach, postępów, które obejmują zwiększone inwestycje w usługi, podwyżki wynagrodzeń dla pracowników oraz niższe koszty dla rodziców.

Rzecznik ministerstwa poinformował, że w tegorocznym budżecie na sektor edukacji wczesnoszkolnej i opieki nad dziećmi przeznaczono ponad 1 mld euro z funduszy publicznych.

Rzecznik ostrzegł też, że dostawcy zamykający placówki podczas strajku mogą mieć obniżone płatności, jeśli nie będą przestrzegać przepisów, które wymagają od nich udzielenia rodzicom 20-dniowego powiadomienia oraz zaoferowania alternatywnych terminów opieki.

Czytaj też: Problemy z opieką nad dziećmi – placówki w Irlandii zostaną zamknięte