Martwe ptaki na placach zabaw w Irlandii - liczne zgłoszenia

Zaniepokojeni rodzice w Irlandii zgłaszają obawy o bezpieczeństwo swoich dzieci.

Od kilku tygodni w wielu rejonach Irlandii zgłaszane są przypadki znalezienia martwych lub chorych ptaków. Powodem jest ptasia grypa, która coraz bardziej dziesiątkuje stada morskich ptaków w Europie.

Martwe ptaki w Irlandii

Tym razem sytuacja dotyczy zachodniej części kraju. Zaniepokojeni rodzice zgłaszają obawy o bezpieczeństwo swoich dzieci, które spotykają martwe ptaki nawet na placach zabaw czy w przydomowych ogrodach.

W ostatnim czasie doszło do wyrzucenia na brzeg setek martwych ptaków morskich z kolonii głuptaków, bytujących na Sceilg Bheag u wybrzeży hrabstwa Kerry.

Mnóstwo martwych ptaków w wodzie zgłaszają też osoby pływające w tym miejscu. Okoliczni mieszkańcy wzywają rząd do reakcji. Mają obawy o swoje dzieci i zwierzęta domowe.

Przedstawiciele Birdwatch Ireland potwierdzają zgłoszenia od zaniepokojonych mieszkańców, jednak twierdzą, że Ministerstwo Rolnictwa wciąż ma niewiele środków, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ptasiej grypy.

A obecność chorych lub martwych ptaków wgłębi lądu jest bardzo niespotykana i prawdopodobnie wynika z zaburzonej orientacji spowodowanej tą chorobą.

Ptasia grypa w Irlandii

Birdwatch Ireland ostrzega, że dzieci w wieku szkolnym, zwłaszcza te, które nie są świadome ryzyka rozprzestrzeniania się ptasiej grypy wśród ludzi, mogą próbować pomóc rannemu ptakowi i w rezultacie wejść w kontakt z wirusem.

Organizacja wzywa rząd do odpowiedniej reakcji i przeprowadzenia kampanii, aby uspokoić obawy społeczeństwa. W przeciwnym razie ludzie zaczną wpadać w panikę, ostrzega Birdwatch Ireland.

Ważną kwestią jest usuwanie martwych ptaków z otoczenia. Jednak w tym aspekcie nie ma porozumienia – lokalne władze twierdzą, że to obowiązek ministerstwa, a ministerstwo uważa, że to zadanie lokalnych władz.

Czytaj też: Ptaki spadają z nieba – komunikat dla mieszkańców Irlandii