Jak pokazują ostatnie dane, kryzys mieszkaniowy w Irlandii przybiera na sile.

Najnowsze dane na temat rynku wynajmu w Irlandii są alarmujące. Aż jeden na sześciu najemców nie jest w stanie płacić czynszu w terminie.

Czynsz w Irlandii

Powodem są rosnące koszty utrzymania, podwyżki cen paliw oraz podwyżki rachunków za prąd i gaz, które w kolejnych miesiącach nadal będą odczuwalne.

Najemcy w Irlandii stoją więc w obliczu zwiększonego ryzyka bezdomności, tym bardziej, że właściciele nieruchomości nie rezygnują z podwyżek czynszów.

Przedstawiciele tej grupy twierdzą, że ich też dotyczą podwyżki i muszą chronić swoje finanse. Poza tym prognozowane podwyżki rat kredytów zaczynają wywierać presję na ich spłaty zobowiązań wobec banków.

Rebecca Moynihan z Partii Pracy wezwała do natychmiastowej reakcji rządu wobec rosnącej skali zagrożenia bezdomnością w Irlandii.

Podobnie jak to miało miejsce w ostatnim czasie, zaproponowała zamrożenie czynszów na okres trzech lat. Jej zdaniem najemcy zyskaliby spokój w spirali tych pojawiających się zewsząd podwyżek.

Kryzys mieszkaniowy

W podobnym tonie wypowiadali się wcześniej przedstawiciele innych partii opozycyjnych. Jednak do tej pory Minister ds. Mieszkalnictwa wykluczał taką opcję.

Powodem są obawy dotyczące utrzymania w sektorze najmu jak największej liczby landlordów. Rzecznik Departamentu Mieszkalnictwa powiedział:

Rząd musi znaleźć równowagę między ograniczaniem czynszów, które płacą najemcy, a utrzymywaniem zwykłych właścicieli w systemie.

O pogarszającej się sytuacji mieszkaniowej w Irlandii informowano już na początku tego roku. Eksperci twierdzili wówczas, że najemców w Irlandii czeka nowa walka:

Więcej: Niepokojące informacje dla najemców w Irlandii – są bezlitosne

Na reakcję rządu czekają też organizacje charytatywne, które już zaproponowały rozwiązania, aby powstrzymać kryzys bezdomności:

Więcej: Bezdomność w Irlandii – ostrzeżenie przed kryzysem mieszkaniowym