POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Zgodnie z planem Irlandia ma dołączyć do programu unijnych certyfikatów 19 lipca.

Rzecznik rządu poinformował, że rząd nie może zagwarantować, że do 19 lipca wszystkie w pełni zaszczepione osoby otrzymają unijne certyfikaty Covid (Digital Covid Certs – DCC).

Unijne certyfikaty Covid

Irlandia ma dołączyć do programu unijnych certyfikatów dla podróżnych już 19 lipca. Od 12 lipca rozpocznie się wysyłanie zaświadczeń do osób, które zostały w pełni zaszczepione.

Oznacza to, że przeznaczono tylko siedem dni na rozesłanie certyfikatów dla prawie dwóch milionów osób. Wobec tego należy spodziewać się opóźnień w dostarczeniu zaświadczeń DCC.

Rzecznik powiedział też, że osoby, które zarejestrowały się na szczepienia za pośrednictwem strony internetowej, prawdopodobnie otrzymają certyfikat poprzez wiadomość e-mail. Natomiast osoby, które zostały zaszczepione w aptece lub u lekarza rodzinnego, powinny otrzymać swoje certyfikaty tradycyjną pocztą.

Centrum obsługi DCC

Osoby, które nie zostały zaszczepione, będą musiały zapłacić za prywatne testy PCR, a prywatna placówka przeprowadzająca testy wyda im certyfikat, który może być używany jako DCC.

Osoby, które wyzdrowiały z Covid-19 i chcą otrzymać Digital Covid Certs, będą musiały skontaktować się ze specjalnie utworzonym centrum obsługi DCC – przez internet lub przez telefon.