Niebezpieczna bakteria w Irlandii - już ponad 20 przypadków

Ministerstwo Zdrowia bada okoliczności wzrostu liczby zakażeń tym szczepem bakterii w Irlandii.

Ministerstwo Zdrowia potwierdza działania mające na celu wyjaśnienie okoliczności wzrostu przypadków obecności niebezpiecznej bakterii w Irlandii.

Bakteria E. coli w Irlandii

Potencjalnie śmiertelny werotoksynotwórczy szczep pałeczki okrężnicy (VTEC) to wyjątkowo zjadliwy szczep bakterii E. coli.

Szczep VTEC produkuje silne toksyny tzw. werotoksyny, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia, szczególnie u małych dzieci i osób starszych.

Według wstępnych danych opublikowanych przez Centrum Nadzoru Ochrony Zdrowia (HPSC) za 2022 r., w regionie Mid-West w Irlandii w okresie od 31 lipca do 27 sierpnia zgłoszono ponad 20 przypadków zakażenia bakterią VTEC.

Oprócz powodowania wymiotów, silnych bólów brzucha i biegunki, VTEC może powodować potencjalnie śmiertelny hemolityczny zespół mocznicowy (HUS), który charakteryzuje się ostrą niewydolnością nerek, anemią hemolityczną i małopłytkowością.

Część zakażonych bakterią osób wymagała hospitalizacji, u niektórych pacjentów doszło do zespołu HUS, nie odnotowano jednak żadnego zgonu, jak twierdzi rzecznik ds. zdrowia publicznego.

Trwa kontrola mająca na celu wyjaśnienie tak dużego wzrostu przypadków zakażenia VTEC w tym regionie. Multidyscyplinarne zespoły ds. zdrowia publicznego badają potencjalne źródła infekcji.

Zalecenia dla mieszkańców

Tymczasem mieszkańcom zaleca się używania ciepłej wody i mydła do mycia rąk na terenie gospodarstwa rolnego lub w pobliżu ogrodów zoologicznych; przed i po przygotowaniu i spożyciu jedzenia; po skorzystaniu z toalety czy zmianie pieluch.

Zalecane jest również uzdatnianie prywatnych studni, dokładne mycie surowych warzyw przed jedzeniem i spożywanie dobrze ugotowanych potraw mięsnych oraz picie pasteryzowanego mleka i przegotowanej lub butelkowanej wody.

Oficjalne dane wskazują, że region Mid-West (Clare, Limerick i Północna część Tipperary) ma jeden z najwyższych wskaźników VTEC w Irlandii, a Irlandia ma jeden z najwyższych wskaźników w Europie.