Mieszkańcy Irlandii, którzy planują zagraniczny wyjazd, powinni zapoznać się z nowymi zasadami dla podróżujących.

Zgodnie z rządowym planem, w Irlandii zostają zniesione kolejne ograniczenia dla mieszkańców. Restrykcje dotyczące podróżowania w celach turystycznych wprowadzono ponad rok temu.

Unijne certyfikaty Covid

Z dniem 19 lipca przywrócona w Irlandii zostaje możliwość zagranicznych wyjazdów w celach turystycznych. W tym samym dniu Irlandia dołącza do programu unijnych certyfikatów dla podróżujących.

Unijne certyfikaty Covid nie są obowiązkowe podczas wyjazdów za granicę, jednak z założenia mają ułatwiać podróżowanie w obrębie Unii Europejskiej. W niektórych państwach mogą być też wykorzystywane jako przepustki wstępu do punktów gastronomicznych lub miejsc wydarzeń kulturalnych.

Nowe zasady dla podróżujących

Mieszkańcy Irlandii, którzy zdecydowali się podjąć zagraniczną podróż, powinni zapoznać się z nowymi zasadami, które zaczęły właśnie obowiązywać. Wszystkie wskazówki znajdują się na rządowej stronie.

Wśród nich znajdziemy m.in. informacje dotyczące unijnych certyfikatów, podróżowania z dziećmi, kwarantanny po przybyciu do Irlandii, a także formularza Passenger Locator Form.

Czytaj też: Ważne zmiany dla przylatujących do Irlandii – lepiej to przeczytaj!

Pasażerom podróżującym z Irlandii zaleca się dokładnie zapoznać z przepisami obowiązującymi w kraju, do którego się udają. Ze względu na dynamiczną sytuację epidemiologiczną w państwach Europy przepisy te mogą być często aktualizowane.

Czytaj też: Unijne certyfikaty w Irlandii – to trzeba wiedzieć przed podróżą

Natomiast podróżujących do Irlandii informuje się, że po przybyciu będą przeprowadzane wyrywkowe kontrole unijnych certyfikatów Covid, w stosownych przypadkach innych dokumentów poświadczających szczepienie lub negatywny test RT-PCR.

Wprowadzenie dodatkowych kontroli spowoduje pewne zakłócenia w podróżach. Podróżnych ostrzega się, iż w związku z tym należy „spodziewać się opóźnień i zapewnić sobie dodatkowy czas po obu stronach odlotu i przylotu”.

Więcej: gov.ie