Nowy obowiązek w Irlandii - mieszkańcy już są zirytowani

Przedstawiciele ministerstwa potwierdzili, że zapowiadane w Irlandii zmiany wejdą w życie w lipcu.

Od przyszłego miesiąca zaczną obowiązywać przepisy, które zostały potwierdzone przez Ministerstwo Ochrony Środowiska w Irlandii.

Nowe przepisy w Irlandii

Inicjatywa, która zapobiega oddzieleniu nakrętki od pojemnika, już zirytowała wielu konsumentów – ale pozostanie na stałe, oficjalnie od 3 lipca.

Od tego dnia wszystkie pojemniki na napoje wprowadzone na rynek europejski będą musiały mieć nakrętkę przymocowaną do pojemnika.

Dotyczy to wszystkich pojemników na napoje, w tym butelek, kartonów i woreczków o pojemności do trzech litrów (chyba że jego wieczko jest przymocowane do głównej części pojemnika).

Dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca jednorazowych plastików, przyjęta w czerwcu 2019 roku, ma na celu zmniejszenie wpływu na środowisko spowodowanego przez jednorazowe plastiki.

Ochrona środowiska

Zapobieganie oddzieleniu nakrętki od pojemnika pozwala na ich zebranie i recykling w znacznie większej liczbie, co redukuje zanieczyszczenie środowiska, jak poinformowano w dyrektywie.

Dyrektywa dotycząca jednorazowych plastików (SUP) już doprowadziła do zakazu wielu jednorazowych przedmiotów, takich jak plastikowe mieszadła do kawy, plastikowe patyczki higieniczne, plastikowe sztućce czy talerze.

Dyrektywa ta również przyczyniła się do wprowadzenia w tym roku systemu zwrotu opakowań – Deposit Return Scheme.

Czytaj też: Zwrot pieniędzy – koniec okresu przejściowego w Irlandii