Odroczono decyzję o podwyżkach opłat w Irlandii

Minister Transportu w Irlandii ma wydać oświadczenie w sprawie decyzji rządu.

Minister Transportu, Eamon Ryan, ma wydać oficjalne oświadczenie dotyczące wstrzymania ostatniej decyzji, która zaskoczyła wielu kierowców w Irlandii.

Podwyżka opłat w Irlandii

W połowie listopada poinformowano, że od 1 stycznia przyszłego roku opłaty drogowe na większości płatnych dróg w Irlandii wzrosną do „maksymalnego poziomu”.

Decyzja o podwyżce opłat była „podyktowana obecną stopą inflacji”, jak stwierdzono w oświadczeniu operatora dróg krajowych Transport Infrastructure Ireland (TII).

Więcej: Podwyżka opłat w Irlandii – maksymalny poziom od stycznia

Informacja była dużym zaskoczeniem także dla pozostałych liderów rządu, którzy poinformowali, że decyzja o podwyżce nie była konsultowana.

Decyzja rządu

Do Ministerstwa Transportu wystosowano prośbę o ponowne rozparzenie sprawy. Argumentowano przy tym, iż podwyżka planowana jest w najmniej dogodnym dla mieszkańców terminie, gdy większość gospodarstw mierzy się ze skutkami wysokiej inflacji.

Jak informują irlandzkie media, przywódcy koalicji podjęli w poniedziałek wspólną decyzję o opóźnieniu wprowadzenia podwyżek o sześć miesięcy (do 1 lipca).

Opóźnienie będzie kosztować państwo co najmniej 12,5 mln euro na pokrycie utraconych dochodów dla operatora TII i operatorów płatnych dróg.

Decyzja koalicji nie wpłynie jednak na finansowanie dużych projektów transportowych planowanych przez rząd, a pieniądze na pokrycie kosztów opóźnienia prawdopodobnie będą pochodzić z Departamentu Wydatków Publicznych i Reform.