POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Zmiany zapowiedział w poprzednim miesiącu Minister Zdrowia w Irlandii.

Rząd podjął decyzję w sprawie zniesienia opłat za hospitalizację dzieci w szpitalach publicznych w Irlandii. Minister zdrowia otrzymał zgodę na ustawę General Scheme of the Health (Exemption for Children from Public In-Patient Charges) Bill 2022.

Opłaty za leczenie dzieci

Zmiany dotyczące bezpłatnego dostępu do części usług zdrowotnych zapowiedział w maju Minister Zdrowia, Stephen Donnelly. Jego zdaniem należy znieść niektóre opłaty za usługi zdrowotne w Irlandii.

Z wcześniejszej wypowiedzi wynika, że rząd rozważa zniesienie od 2023 roku opłat za hospitalizację i leczenie ambulatoryjne.

Czytaj też: Opłaty za usługi zdrowotne w Irlandii – Ważna zapowiedź ministra

Jednak w pierwszej kolejności zniesione zostaną opłaty za leczenie szpitalne zarówno w trybie dziennym, jak i nocnym dla wszystkich dzieci poniżej 16 roku życia we wszystkich szpitalach publicznych.

Projekt ustawy proponuje zniesienie opłat poprzez usunięcie istniejącej ustawowej opłaty za hospitalizację w stanach ostrych w wysokości 80 euro za noc.

Nowe przepisy w Irlandii

Zdaniem ministra Donnelly nowe przepisy „zmniejszą obciążenie finansowe rodziców/opiekunów przywożących dziecko do szpitala w celu leczenia szpitalnego”.

Ustawa General Scheme of the Health (Exemption for Children from Public In-Patient Charges) Bill 2022 zostanie teraz skierowana do Biura Prokuratora Generalnego w celu priorytetowego przygotowania projektu ustawy.

Tekst ustawy zostanie sfinalizowany w trybie pilnym, z zamiarem jego legislacji w izbach Oireachtas już w nadchodzących tygodniach.

Więcej: gov.ie