Pierwszy dostawca w Irlandii obniża ceny energii elektrycznej

Według najnowszych informacji kolejna dopłata do rachunków w Irlandii może pojawić się dopiero jesienią.

Pierwszy dostawca energii elektrycznej w Irlandii obniża ceny dla swoich klientów. To pierwsza taka sytuacja od 2020 roku.

Obniżka cen energii

Jak podaje portal Independent.ie, dostawca Pinergy zapewnia obniżkę cen o 7,1%, którą zaplanowano na koniec marca.

Dzięki temu klienci będą przeciętnie płacić o 183 euro mniej rocznie. Decyzja ta jest podyktowana spadkiem hurtowych cen gazu i energii elektrycznej.

Ceny gazu na europejskim rynku hurtowym spadły o 80% od najwyższych poziomów z sierpnia ubiegłego roku i po raz pierwszy od 17 miesięcy spadły poniżej 50 euro za MWh.

Według komentatorów, klienci innych dostawców w Irlandii także mogą spodziewać się niższych rachunków, ponieważ spadek cen hurtowych wywoła taką presję.

Dopłaty do rachunków w Irlandii

Odbiorcy energii elektrycznej wręcz domagają się obniżek cen, jednak firmy energetyczne póki co twierdzą, że są uwiązane długoterminowymi kontraktami.

Tymczasem przedstawiciele Green Party lobbują o przesunięcie kolejnej rundy dopłat do rachunków za prąd z wiosny na okres jesienny.

We wtorek odbędzie się specjalne posiedzenie rządu, po którym opublikowane zostaną ostateczne decyzje w sprawie wsparcia dla mieszkańców borykających się z wysokimi kosztami utrzymania.