Dofinansowanie do wyprawki szkolnej w Irlandii przysługuje tylko osobom, które spełniają określone warunki.

Dopiero rozpoczęły się wakacje, a rodzice uczniów już muszą myśleć o wyprawce dla dzieci na nowy rok szkolny.

Wyprawka szkolna w Irlandii

Jak wynika z informacji opublikowanych w mediach społecznościowych, część rodziców musi w tym roku liczyć się ze znacznym wzrostem cen mundurków szkolnych.

Sklepy twierdzą, że ten wzrost cen spowodowany jest zaburzonymi łańcuchami dostaw, do których przyczynił się Brexit i pandemia.

Najtrudniejsza sytuacja dotyczy osób o średnich dochodach, które nie kwalifikują się do dodatku Back to School Allowance i muszą pokryć wszystkie koszty wyprawki z własnej kieszeni.

Droższe mundurki to nie jedyne obciążenie finansowe rodziców uczniów. Wyprawka to także koszt zakupu nowych podręczników i pomocy dydaktycznych, w tym sprzętu cyfrowego.

Sfinansowanie wyprawki szkolnej może być dla wielu rodziców ogromnym źródłem stresu, szczególnie w przypadku dodatkowych opłat jak składki klasowe czy zajęcia pozalekcyjne.

Organizacje charytatywne obawiają się, że w tym roku koszty powrotu do szkoły zostaną spotęgowane przez kryzys kosztów życia.

Apelują do szkół o rozsądne podejście w sprawie mundurków, a także o wsparcie rodzin, które mają trudności z zakupami książek i mundurków przed nowym rokiem szkolnym.

Dodatek socjalny na wyprawkę szkolną

Tymczasem już od przyszłego tygodnia rozpocznie się proces wypłacania dodatku Back To School Clothing and Footwear Allowance w Irlandii.

Dla uczniów w wieku u od 4 do 11 lat jest to €160, a dla uczniów w wieku od 12 jest to 285 euro. Wnioski przyjmowane będą jeszcze do 30 września 2022 roku.

Więcej: Dodatek socjalny dla rodzin w Irlandii – można już składać wnioski