Powódź w Irlandii - Jest odszkodowanie dla mieszkańców

Mieszkańcy Irlandii, którzy zostali poszkodowani w wyniku powodzi, mogą skorzystać ze specjalnego państwowego funduszu.

Przez cały czwartek trwała ogromna akcja sprzątania na wschodnim obszarze hrabstwa Cork oraz zachodnim obszarze hrabstwa Waterford – na skutek powodzi spowodowanej przez sztorm Babet.

Powódź w Irlandii

Wiele miast i wiosek w tym regionie zostało zalanych po tym, jak w ciągu jednego dnia spadł miesięczny deszcz.

Podczas gdy przedsiębiorcy oraz mieszkańcy liczą straty, rząd ogłosił, że dostępny jest fundusz w wysokości 10 mln euro na wsparcie poszkodowanych osób.

Taoiseach Leo Varadkar potwierdził, że rząd zaoferuje pakiet finansowy na wsparcie osób, których domy oraz firmy ucierpiały w wyniku powodzi spowodowanej sztormem.

Notatka w sprawie płatności dla firm dotkniętych powodziami w East Cork zostanie przedstawiona na posiedzeniu rządu w przyszłym tygodniu – poinformowało Ministerstwo Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia.

Jednak ministerstwo nie określiło żadnych planów dotyczących zwiększenia dostępnych kwot dla firm, jak sugerował Taoiseach, rozmawiając z dziennikarzami podczas wizyty w mieście Cork.

Odszkodowanie w Irlandii

Oczekuje się, że Minister Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia, Simon Coveney, przedstawi wniosek o uzyskanie zgody na aktywację Programu Pomocy Humanitarnej w Sytuacjach Powodziowych, gdy tylko jego departament otrzyma ostateczne szacunki dotyczące szkód i liczby dotkniętych firm.

Premier Varadkar powiedział też, że w ogromnej większości przypadków ludzie poszkodowani mają własne ubezpieczenia, więc „to po prostu ma ich utrzymać na powierzchni”, dodając, że rząd pomoże także tym, którzy nie mogli uzyskać ubezpieczenia.

Natomiast Minister ds. Opieki Socjalnej, Heather Humpreys, powiedziała, że wsparcie z Social Welfare jest dostępne dla gospodarstw domowych dotkniętych sztormem Babet.

Płatności opierają się na teście dochodów obejmującym cały dochód gospodarstwa domowego, który mierzy zdolność gospodarstwa domowego do pokrycia kosztów przywrócenia domu do stanu zdatnego do zamieszkania.

Więcej: gov.ie