Pracownicy lotniska w Irlandii grożą strajkiem

Członkowie związków zawodowych w Irlandii zapowiadają przeprowadzenie akcji strajkowej na lotnisku.

Członkowie związków zawodowych SIPTU grożą akcją strajkową na lotnisku w Dublinie. Powodem jest spór dotyczący wypłaty wynagrodzeń.

Lotnisko w Dublinie

Przedstawiciele pracowników zatrudnionych przez Dublin Airport Authority (DAA) zadeklarowali brak zaufania do kierownictwa w związku z nieprawidłowościami w wypłacie wynagrodzeń.

Z opublikowanego komunikatu wynika, że pensje tysięcy pracowników, które „miały zostać wypłacone w środę 21 września, nie dotarły na ich konta na czas”.

Była to kolejna w ostatnim czasie nieprawidłowość, tuż obok zaniżonych lub zawyżonych wypłat, które wymagały późniejszej korekty.

W swojej odpowiedzi przedstawiciele DAA poinformowali, że problemy z wypłatą wynagrodzeń wynikają z systemu płatności, który wprowadzono w 2019 roku.

W oświadczeniu zapewnili też, że wynagrodzenie dotarło na konta pracowników „nieco później w ciągu dnia niż normalnie”.

Przedstawiciele zarządu lotniska przyznali, że gdy dowiedzieli się o problemach z przelewami, poinformowali o nich cały personel. Do pracowników wystosowane zostały też przeprosiny za wszelkie niedogodności i stres, jaki mogło wywołać opóźnienie w przelewach pensji.

Związki zawodowe SIPTU

W odpowiedzi na zapowiedź akcji protestacyjnej napisano, że DAA uznaje obawy, które związki zawodowe SIPTU zgłosiły w imieniu swoich członków.

Wezwano przy tym do wycofania „niepotrzebnej groźby strajku” i do dalszego angażowania się z zarządem lotniska „w celu rozwiązania problemów w ramach uzgodnionych procedur rozwiązywania sporów”.