POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Na rutynowe badanie stomatologiczne czeka prawie 100.000 dzieci w Irlandii.

Przedstawiciele HSE przyznają, że obecna sytuacja w Irlandii doprowadziła do poważnych problemów w dostępie do bezpłatnych przeglądów stomatologicznych dla dzieci.

Medical Card

Już w październiku pojawiły się niepokojące informacje dotyczące posiadaczy kart medycznych, którzy zgłaszali trudności w usługach stomatologicznych w ramach DTSS:

Więcej: Medical Card w Irlandii – posiadacze kart medycznych mają problemy

Bezpłatna opieka dentystyczna

Tym razem głośno jest o coraz mniejszej liczbie punktów, w których uczniowie szkół podstawowych mogą skorzystać z bezpłatnych wizyt kontrolnych. W ostatnim czasie doszło też do poważnych opóźnień w realizacji programów zdrowotnych.

Powodem jest m.in. przeniesienie personelu do innych działań związanych z ochroną zdrowia, a także ukryty niedobór stomatologów czy przeprowadzony w zeszłym roku cyberatak na system HSE.

Według najnowszych danych, na rutynowe bezpłatne badanie stomatologiczne oczekuje obecnie prawie 100.000 dzieci w Irlandii.

Wiele z nich może już nie doczekać się swojej wizyty, ponieważ „zgodnie z wytycznymi rządu HSE ograniczył dostęp do usług dentystycznych podczas pandemii”.