Problemy z wodą pitną w okresie świątecznym w Irlandii

Tysiące mieszkańców Irlandii otrzymało ostrzeżenie w związku z problemami z jakością wody.

Łącznie około 13 000 klientów Uisce Éireann (Irish Water) w hrabstwie Cork musi gotować swoją wodę i kupować wodę butelkowaną.

Jakość wody w Irlandii

Mieszkańcy wytyczonych obszarów muszą też liczyć się z możliwością obowiązywania ostrzeżenia aż do Nowego Roku, jak poinformowano.

Obecnie obowiązują zalecenia o gotowaniu wody, które dotyczą wszystkich obiektów korzystających z publicznego zaopatrzenia w wodę w Macroom oraz z regionalnego zaopatrzenia w wodę w Whitegate.

Każde z tych zaleceń obowiązuje już od kilku tygodni i dotyczy tysięcy domów i przedsiębiorstw w tych obszarach.

Przedstawiciele Uisce Éireann oświadczyli, że „każde zalecenie o gotowaniu wody jest skomplikowane” i ostrzeżenie prawdopodobnie będzie obowiązywać przez okres świąt Bożego Narodzenia.

Łącznie około 13 000 klientów musi liczyć się z możliwością obowiązywania tego ostrzeżenia aż do Nowego Roku.

Ostrzeżenie dla mieszkańców

W Macroom, części centrum miasta, Codrum, Masseytown, Kilnagurteen, Coolehane, Coolcower, Macloneigh oraz Carrigadrohid muszą gotować swoją wodę od 1 listopada.

Obszary we wschodnim Cork, w tym Aghada, Churchtown, Ballycotton, Saleen, Shanagarry, Ballinacura i części Cloyne, znajdują się pod zaleceniem o gotowaniu wody od października.

Podczas obowiązywania ostrzeżenia zaleca się przegotowanie wody do:

  • Picia;
  • Przygotowywania napojów z wody;
  • Przygotowywania sałatek i podobnych potraw, które nie są gotowane przed spożyciem;
  • Mycia zębów;
  • Robienia lodu – należy wyrzucić kostki lodu z lodówek i zamrażarek oraz przefiltrowaną wodę z lodówek. Należy robić lód z przestudzonej przegotowanej wody.