To będzie ciężka zima dla tysięcy osób w Irlandii - ostrzeżenie

Przedstawiciele organizacji charytatywnej w Irlandii uważają, że należy pilnie sprostać skali tego kryzysu.

Dane z Departamentu Mieszkalnictwa szczegółowo pokazują, że w zeszłym miesiącu zarejestrowano 12 600 osób bezdomnych w Irlandii.

Kryzys mieszkaniowy w Irlandii

Rzecznik ds. mieszkaniowych partii Sinn Féin, Eoin Ó Broin, stwierdził, że najnowsze dane pokazują, że „nadszedł czas, aby ten rząd, ich minister ds. mieszkalnictwa i jego plan mieszkaniowy odeszli”.

Jego zdaniem liczby te nie pokazują pełnego zakresu kryzysu bezdomności. Są jednak potępiającym dowodem niepowodzenia obecnego rządu w walce z kryzysem mieszkaniowym.

Przedstawiciele organizacji charytatywnej Focus Ireland uważają, że należy pilnie sprostać skali tego kryzysu, aby zakończyć bezdomność w Irlandii.

Jedynym długoterminowym rozwiązaniem tego problemu jest program szybkiej budowy nowych mieszkań socjalnych i przystępnych cenowo domów, jak twierdzą.

Na obecną chwilę sytuacja podaży nowych nieruchomości nie wygląda obiecująco, mimo iż rząd zobowiązał się do dostarczania 33 000 domów rocznie aż do 2030 roku.

To będzie ciężka zima dla tysięcy osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością w Irlandii, jak ostrzega Simon Communities.

HAP – Housing Assistance Payments

Tymczasem w czerwcu po raz kolejny pokazano problemy osób korzystających z programu mieszkaniowego HAP (Housing Assistance Payments).

Wprawdzie od marca do czerwca wzrosła liczba dostępnych pod wynajem nieruchomości, jednak w ramach programu w badanym okresie w czerwcu dostępnych było zaledwie 50 takich lokali.

Czytaj też: HAP w Irlandii – problemy osób korzystających z dopłat