Ważna zapowiedź ministra dla najemców w Irlandii

Minister ds. Mieszkalnictwa zapowiada większą pomoc dla najemców w Irlandii.

Rząd w Irlandii zwraca się w kierunku najemców, o czym ma świadczyć najnowsza deklaracja ze strony Ministra ds. Mieszkalnictwa.

Ulga podatkowa dla najemców

Minister Darragh O’Brien poinformował właśnie, że obiecana podczas Budżetu 2023 ulga podatkowa to wstęp do dalszej pomocy dla najemców.

W ramach budżetu ogłoszono ulgę w wysokości 500 euro na 2022 rok i 500 euro na 2023 rok. Szczegółowe warunki ubiegania się o ulgę nie zostały jeszcze opublikowane.

Z podanych informacji wynika jednak, że właściciel nieruchomości, w której mieszka najemca, musi być zarejestrowany w Residential Tenancies Board (RTB).

Minister O’Brien zasugerował, że podobna ulga dla najemców znajdzie się również w planie finansowym Budżet 2024 i możliwe, że jej stawka będzie jeszcze wyższa niż 500 euro.

Bezdomność w Irlandii

Tymczasem według najnowszych danych po raz drugi z rzędu odnotowano rekordową liczbę osób bezdomnych w Irlandii – w sierpniu z zakwaterowania awaryjnego korzystało 10 805 osób, w tym 3 220 dzieci.

Opozycja domaga się dymisji Ministra ds. Mieszkalnictwa, którego obwinia się o pogłębienie kryzysu mieszkaniowego w kraju. Jednak premier Irlandii broni ministra O’Brien twierdząc, że ma do niego pełne zaufanie, a oskarżeniom opozycji brakuje istotnych argumentów.