Ważne informacje dla kierowców - nowe przepisy w Irlandii weszły w życie

Od północy zaczęły w Irlandii obowiązywać zapowiadane kilka miesięcy temu nowe przepisy.

Kierowcy w Irlandii powinni przygotować się na większe niż dotychczas kary za złamanie szesnastu przepisów kodeksu drogowego.

Mandaty w Irlandii

Od północy zaczęły obowiązywać nowe przepisy, które latem zapowiedziała Minister Stanu ds. Transportu, Hildegarde Naughton.

Mandaty za przekroczenie prędkości wzrosły z 80 euro do 160 euro. Za korzystanie z telefonu podczas kierowania oraz za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa u kierowcy lub pasażera (także fotelika dziecięcego) mandaty wzrosły z 60 do 120 euro.

Zmianie uległa też kwota mandatu dla kierowcy, który nie zatrzyma się, aby ustąpić pierwszeństwa strażnikom ruchu drogowego przeprowadzającym dzieci przez jezdnię. Zgodnie z decyzją, kwota mandatu za to wykroczenie w Irlandii wzrosła z 80 do 160 euro.

W przypadku kierowców uczących się, którzy jeżdżą bez obecności drugiego kierowcy z pełnym prawem jazdy, kara wzrosła do 160 euro. Grzywny dla początkujących kierowców, którzy nie posiadają oznaczenia z literą „L” lub „N”, wzrosły do 120 euro.

Nowe przepisy w Irlandii

Minister Naughton ogłosiła również, że w 2023 roku zaczną obowiązywać kolejne trzy nowe przepisy.

Dotyczą one nadużycia pozwolenia na parkowanie dla osób niepełnosprawnych (200 euro), nielegalnego parkowania w zatoce ładowania pojazdów elektrycznych (80 euro).

Trzeci przepis dotyczy złamania zakazu dla pojazdów ciężarowych (HGV) na wjazd na określoną drogę publiczną bez ważnego zezwolenia (200 euro).

Więcej: rsa.ie