Właściciele nieruchomosci w Irlandii uciekają z rynku najmu

To zła wiadomość dla najemców w Irlandii, którzy w niedługim czasie planują przeprowadzkę.

Według najnowszych danych liczba przypadków wypowiedzenia najmu w Irlandii w pierwszym półroczu tego roku wzrosła o 58% w stosunku do drugiego półrocza 2021 roku.

Najemcy w Irlandii

Analiza dokonana przez członków Residential Tenancies Board (RTB) wskazuje na to, że większość właścicieli jako powód wycofania się z rynku najmu podaje chęć sprzedaży nieruchomości.

W ostatnim półroczu ubiegłego roku odnotowano 1 845 wnioski o zakończenie umowy najmu, natomiast w pierwszej połowie tego roku było ich już 2 913.

W związku z tymi danymi przedstawiciele partii Sinn Féin wzywają Ministra ds. Mieszkalnictwa do zwołania w tym miesiącu nadzwyczajnego spotkania zainteresowanych stron oraz partii opozycyjnych.

Rzecznik Sinn Féin ds. mieszkalnictwa Eoin Ó Broin powiedział, że do obserwowanego teraz wzrostu liczby wypowiedzeń najmu doprowadziło zniesienie zakazu eksmisji, który obowiązywał podczas pandemii.

Bezdomność w Irlandii

Dyrektor ds. polityki i komunikacji przy Simon Communities of Ireland, Wayne Stanley, powiedział, że jeśli nie zostaną podjęte znaczące działania, to liczba bezdomnych w Irlandii wzrośnie.

Zaapelował do rządu o wprowadzenie środków w nadchodzącym Budżecie 2023, w celu rozwiązania kwestii dużej liczby pustostanów, które można wykorzystać na mieszkania dla rodzin.

Czytaj też: Kryzys mieszkaniowy w Irlandii – najnowsze dane przerażają