Zaostrzenie kar za wykroczenia drogowe w Irlandii

To kolejna rządowa inicjatywa, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach w Irlandii.

Kierowcy, którzy popełniają wykroczenia drogowe, takie jak przekroczenie prędkości lub brak zapiętych pasów bezpieczeństwa, mogą być narażeni na wyższe kary.

Przepisy drogowe w Irlandii

Zgodnie z propozycją nowe przepisy dotyczyć będą długich weekendów (Bank Holiday weekends), podczas których dochodzi do wielu wypadków i kolizji.

Dane dotyczące bezpieczeństwa drogowego pokazują, że właśnie w długie weekendy odnotowuje się większą liczbę ofiar śmiertelnych i poważnych obrażeń związanych z wykroczeniami drogowymi.

W ramach nowego projektu ustawy o środkach ruchu drogowego z 2023 roku przyznane zostaną uprawnienia do zwiększenia liczby punktów karnych w określonych okresach, gdy ryzyko bezpieczeństwa drogowego jest większe.

Nowa inicjatywa jest jednym z wielu środków, które rząd podejmuje w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach w Irlandii.

Limity prędkości w Irlandii

Rząd zobowiązał się już do zmniejszenia limitów prędkości, z maksymalną prędkością na drogach wiejskich i lokalnych, która spadnie z 80 km/h do 60 km/h, a na obszarach miejskich, mieszkalnych i innych obszarach zurbanizowanych z 50 km/h do 30 km/h.

Więcej: Zmiany limitów prędkości na drogach w Irlandii – podano szczegóły

Zgodnie z planami rozważanymi przez rząd, kierowcy mogą być zobowiązani do przeprowadzenia testu na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu przed uruchomieniem swojego samochodu.

Więcej: Nowe działania w Irlandii – obejmą wszystkich kierowców