Minister Opieki Socjalnej poinformowała o zmianach po decyzji rządu w sprawie restrykcji w Irlandii.

W piątek 21 stycznia irlandzki rząd podjął decyzję o zniesieniu prawie wszystkich ograniczeń dla mieszkańców: więcej: Decyzja rządu – to koniec restrykcji w Irlandii

Wsparcie finansowe

Wycofanie obostrzeń oznacza możliwość powrotu do miejsc pracy, a co za tym idzie, mniejszą potrzebę udzielania finansowego wsparcia od rządu.

Minister Opieki Socjalnej, Heather Humphreys, powiedziała, że zasiłek Pandemic Unemployment Payment „był absolutnie niezbędnym wsparciem dla pracowników i ich rodzin”.

Poinformowała jednak, że wobec najnowszej decyzji rządu, zatwierdzony został plan stopniowej likwidacji zasiłku PUP w najbliższych miesiącach.

Program PUP został zamknięty dla nowych wnioskodawców od 22 stycznia. Każdy, kto pozostanie na tym zasiłku, przejdzie do tygodniowej stawki 208 euro – ze skutkiem od płatności przypadających w dniu 8 marca.

Następnie pozostali beneficjenci PUP zaczną przechodzić na standardowe zasiłki dla poszukujących pracy – ze skutkiem od płatności przypadających w dniu 5 kwietnia.

Zasiłki w Irlandii

Rząd zdecydował też o przedłużeniu świadczenia innych form finansowego wsparcia, w szczególności programu Employment Wage Subsidy Scheme.

Obniżone poziomy wsparcia w ramach EWSS, które zaplanowano na 1 lutego, zostaną opóźnione o miesiąc dla firm, które zostały bezpośrednio dotknięte ograniczeniami zdrowia publicznego wprowadzonymi w grudniu 2021 r.

Rząd wypłaci też dodatkowe środki dla firm korzystających z programu CRSS, aby pomóc im wznowić działalność po wcześniejszych ograniczeniach. Wicepremier Leo Varadkar poinformował, że będzie to jednorazowa podwójna płatność.

Program specjalnego zasiłku Enhanced Illness Benefit zostanie przedłużony do końca czerwca 2022 roku dla osób z objawami choroby, pozytywnym testem lub będących bliskim kontaktem, które muszą się izolować lub ograniczać przemieszczanie się.

Według zapowiedzi wicepremiera, do tego czasu powinien już obowiązywać nowy ustawowy system zasiłków chorobowych w Irlandii.

WAŻNE:

Osoby, które straciły pracę przed 22 stycznia, będą jeszcze mogły przez krótki czas ubiegać się o zasiłek Pandemic Unemployment Payment.

W tym celu należy:

  • wysłać prośbę o formularz na adres form@welfare.ie
  • w tytule wiadomości wpisać PUP Late Application
  • w treści e-maila wpisać swoje imię, nazwisko i adres zamieszkania

Więcej: gov.ie