Zorza polarna - Spektakularne zjawisko nad Irlandią

Zjawisko zorzy polarnej zachwyca liczną grupę mieszkańców Irlandii.

Aurora borealis, znana również jako Zorza Polarna na półkuli północnej, była widoczna w wielu częściach Irlandii.

Zorza polarna w Irlandii

To rzadkie zjawisko zostało spotęgowane przez „rzadką” burzę słoneczną, której efekty mogły być obserwowane również dzięki wyjątkowym warunkom atmosferycznym.

Zorza polarna jest wynikiem zderzeń cząsteczek gazów w naszej atmosferze z naładowanymi cząstkami wyrzucanymi z atmosfery Słońca.

Kolor zorzy zmienia się w zależności od rodzaju gazów biorących udział w zderzeniach, jak poinformowano na stronie Met Eireann.

Cząsteczki tlenu na wysokości około 100 km nad ziemią produkują zielono-żółtą barwę, podczas gdy czerwona aurora jest widoczna, gdy biorą w tym udział cząsteczki tlenu z wyższych warstw atmosfery.

Natomiast obecność cząsteczek azotu wskazuje na występowanie zórz w kolorach niebieskim lub fioletowym.

Obserwacja zorzy polarnej w Irlandii

Zorza polarna była widoczna w całym kraju w piątek, a pogoda bezchmurna zwiększała szanse na zaobserwowanie tego zjawiska.

Alan O’Reilly z Carlow Weather stwierdził, że szanse na ponowne zobaczenie zorzy polarnej w sobotę są wysokie.

Zorza polarna najlepiej obserwowana jest w miejscach z minimalnym zanieczyszczeniem świetlnym, szczególnie na zachodnim i północnym wybrzeżu Irlandii.

Wskazówki dla obserwatorów

O’Reilly zaleca irlandzkim miłośnikom astronomii ustawienie aparatu telefonu w trybie długiej ekspozycji na statywie.

Pozwala to uchwycić światła, ze względu na możliwe trudności z zobaczeniem ich gołym okiem w Irlandii, a także na konieczność dostosowania oczu, patrząc najpierw przez telefon.