Astronomiczne podwyżki w Irlandii - możliwe dwie dopłaty

Minister Środowiska ostrzegł, że Irlandia doświadczy „jednej z najtrudniejszych zim w tym pokoleniu”.

Minister Środowiska, Eamon Ryan ostrzegł, że Irlandia doświadczy „jednej z najtrudniejszych zim w tym pokoleniu” pośród rosnących kosztów życia.

Podwyżki w Irlandii

Zaplanowany na 27 września Budżet 2023 ma wprowadzić niezbędne wsparcie, aby pomóc rodzinom i firmom w walce z rosnącymi kosztami energii elektrycznej, twierdzi minister.

W irlandzkich mediach pojawiły się informacje dotyczące rządowej notatki do ministrów, w której ostrzega się przed astronomicznymi podwyżkami cen energii.

W notatce napisano, że w przyszłym roku rachunki za gaz i prąd mogą wzrosnąć do 6000 euro, jeśli nie zostaną podjęte drastyczne środki.

Ostrzega się, że liczba osób doświadczających ubóstwa energetycznego może wzrosnąć do ponad 50%. Wynika to z faktu, iż w ciągu nieco ponad roku w gospodarstwach domowych podwoiły się rachunki za energię.

Dopłaty do rachunków w Irlandii

Rząd w Irlandii znajduje się pod coraz większą presją ze strony mieszkańców. Oczekuje się, że podczas czytania Budżetu 2023 zapewnione zostaną dopłaty do rachunków.

Wicepremier Leo Varadkar obiecał właśnie, że budżet „znacznie złagodzi cios” rosnących kosztów życia. Zasugerował przy tym, że rząd planuje dwie dopłaty za energię – jedna przed Bożym Narodzeniem i drugą na początku przyszłego roku.

Czytaj też: Będzie dopłata do rachunków w Irlandii – jest potwierdzenie