Funkcjonariusze Gardy podejrzani o haracz - podano szczegóły śledztwa

Dochodzenie w sprawie wymuszeń prowadzi specjalna jednostka antykorupcyjna w Irlandii.

Cztery osoby zostały aresztowane w związku z dochodzeniem dotyczącym udziału przedstawicieli An Garda Síochána w procederze wymuszania pieniędzy od dostawców jedzenia.

Aresztowanie

Dochodzenie w sprawie rzekomych wymuszeń na cudzoziemcach prowadzi specjalna jednostka antykorupcyjna Gardy w Irlandii (ACU). Z informacji opublikowanych przez irlandzkie media wynika, że aresztowanych zostało czterech funkcjonariuszy w Dublinie.

Mężczyźni są podejrzewani o celowe działania przeciwko dostawcom jedzenia pochodzącym spoza Irlandii i wymuszanie od nich opłat na zasadzie „haraczu”. Poszkodowani kierowcy twierdzą między innymi, że przekazywali funkcjonariuszom pieniądze w zamian za „pozwolenie na dalszą działalność” w danym obszarze miasta.

Początki śledztwa sięgają 2021 roku, gdy pracownica Deliveroo zgłosiła skargę na dwóch mężczyzn podających się za funkcjonariuszy Gardy, którzy bezprawnie przeszukali jej własność.

Kobieta zeznała, że funkcjonariusze prowadzili nielegalne działania tłumacząc się nakazem przeszukania jej rzeczy. Podczas tego procederu zginęła część gotówki należącej do poszkodowanej.

Śledztwo Gardy

Garda rozpoczęła wewnętrzne śledztwo w tej sprawie i w niedługim czasie udało się namierzyć funkcjonariuszy oskarżonych przez kobietę. Jeden z nich podał wówczas alibi, jednak dochodzenie wykazało, iż było ono fałszywe. Na tej podstawie doszło do zawieszenia funkcjonariusza.

W trakcie prowadzonych działań jednostki ds. zwalczania korupcji wykryto podejrzane działania jeszcze trzech innych funkcjonariuszy Gardy w Dublinie. Aresztowani złożyli już zeznania i zostali zwolnieni z aresztu bez postawionych zarzutów.

Sprawa jest w toku i członkowie ACU nie wykluczają dalszych aresztowań w związku z prowadzonym dochodzeniem. Natomiast przedstawiciele An Garda Síochána poinformowali, że nie komentują szczegółowo toczących się dochodzeń.