Liczne kontrole na drogach w Irlandii - sypią się mandaty

Kierowcom przypomina się, że od kilku dni obowiązują w Irlandii wyższe kwoty mandatów za załamanie niektórych przepisów ruchu drogowego.

Trwa specjalna akcja Gardy, której obecność jest od początku długiego weekendu bardziej widoczna na irlandzkich drogach.

Kontrole drogowe

Przedstawiciele RSA poinformowali, że w wielu punktach rozstawione zostały fotoradary. Kierowcom przypomina się, że od kilku dni obowiązują w Irlandii wyższe kwoty mandatów za załamanie niektórych przepisów ruchu drogowego.

Według podanych już informacji, od piątku przekroczenie dozwolonej prędkości pojazdu wykryto już w kilkuset przypadkach na terenie całego kraju.

Funkcjonariusze Gardy wyrywkowo sprawdzają też kierowców w punktach kontrolnych, czy nie prowadzą pojazdu pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających.

Rzecznik Gardy poinformował, że przekroczenie prędkości i jazda pod wpływem substancji psychoaktywnych są najczęstszą przyczyną wypadków ze skutkiem śmiertelnym w Irlandii.

Mandaty w Irlandii

Kilka dni temu zaczęły obowiązywać zapowiadane kilka miesięcy temu nowe przepisy. Kierowcy będą teraz płacić podwójne mandaty za złamanie szeregu przepisów ruchu drogowego.

Mandaty za przekroczenie prędkości wzrosły z 80 euro do 160 euro. Za korzystanie z telefonu podczas kierowania oraz za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa u kierowcy lub pasażera (także fotelika dziecięcego) mandaty wzrosły z 60 do 120 euro.

W przypadku kierowców uczących się, którzy jeżdżą bez obecności drugiego kierowcy z pełnym prawem jazdy, kara wzrosła do 160 euro. Grzywny dla początkujących kierowców, którzy nie posiadają oznaczenia z literą „L” lub „N”, wzrosły do 120 euro.

Więcej: Ważne informacje dla kierowców – nowe przepisy w Irlandii weszły w życie