Nowość na lotnisku - pierwsze takie miejsce w Irlandii
Foto: Twitter/Dublin Airport

Dla pasażerów lotniska w Irlandii uruchomiono nowe udogodnienia.

Na lotnisku w Dublinie otwarto pierwszy sklep obsługiwany przez sztuczną inteligencję, który eliminuje konieczność stania w długich kolejkach do kasy.

Sklep w Irlandii

Sklep o nazwie „Dublin Town To Go” działa bezgotówkowo i zapewnia „bezproblemowe, bezobsługowe doświadczenie dla pasażerów”, informuje zarząd lotniska (DAA).

Sklep znajduje się przy bramie przylotów Terminalu 1 i jest pierwszym tego typu miejscem w Irlandii. W ofercie posiada szeroki asortyment produktów, począwszy od kawy i wypieków, aż po płatki, mleko i artykuły higieniczne.

Aby móc wejść do sklepu, klienci muszą przy wejściu zeskanować swoją kartę płatniczą. Następnie za pomocą technologii kamer i półek wyposażonych w czujniki wagi, sztuczna inteligencja identyfikuje, co klienci kupują, po czym automatycznie obciąża kartę, którą zeskanowano na wejściu.

Inicjatywa powstała we współpracy z międzynarodowym operatorem żywnościowym SSP, który obsługuje wiele punktów żywieniowych na lotnisku.

Lotnisko w Dublinie

Vincent Harrison, Dyrektor Handlowy i Rozwoju Lotniska w Dublinie, powiedział, że sklep zapewni pasażerom nowe, niezwykłe doświadczenia:

Niezależnie od tego, czy pasażerowie chcą kupić kanapkę i kawę przed odlotem, czy też podstawowe artykuły, takie jak mleko i płatki po powrocie do Dublin Airport, zastosowana technologia w „Dublin Town To Go” pozwala im to zrobić szybko i bezproblemowo.

Sklep będzie czynny przez całą dobę i jak dotąd cieszy się popularnością wśród pasażerów, zwłaszcza tych, którzy nie posługują się językiem angielskim, powiedział Graeme McQueen, Menedżer ds. Relacji z Mediami w DAA.

Mimo że w nowym sklepie nie będzie personelu, aby przywitać klientów, McQueen zaznaczył, że technologia AI jest stosowana na lotnisku od jakiegoś czasu:

Automatyzacja jest już obecna na całym lotnisku, począwszy od stanowisk odprawy linii lotniczych, aż po kontrolę paszportową, a także nasze butelki wody za 1 euro po kontroli bezpieczeństwa, które posiadają wygodną opcję płatności zbliżeniowej.

Jest to pierwszy tego typu sklep w Irlandii, podobne sklepy zostały już otwarte w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj też: Nowe udogodnienia dla podróżujących na lotnisko w Irlandii