POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Ryanair składa skargę do Komisji Europejskiej w związku z możliwym strajkiem kontrolerów lotów w Polsce.

Nadal trwa spór pomiędzy kontrolerami lotów a centralą Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Związki zawodowe kontrolerów lotów chcą podwyżki pensji i grożą odejściem z pracy, jeżeli żądania nie zostaną spełnione.

Rozporządzenie rządu w sprawie ograniczeń w ruchu lotniczym

Rozporządzenie opublikowane przez rząd w sprawie ograniczeń w ruchu lotniczym przewiduje znaczne ograniczenie połączeń lotniczych w Polsce. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) w związku z tym wybrał listę tras i przewoźników, którzy będą latać od 1 maja 2022 roku, jeżeli nie dojdzie do porozumienia.

Połączenia lotnicze w Polsce

Z powodu możliwego niedoboru personelu do kontrolowania przestrzeni powietrznej nad Polską od 1 maja 2022 roku zostaną wprowadzone ograniczenia. Z lotniska w Warszawie i Modlina loty mają odbywać się od godz. 9:00 do godz. 17:30. Wyłoniono 32 trasy i 11 przewoźników.

Ryanair składa skargę do KE

Linie lotnicze Ryanair złożyły skargę do Komisji Europejskiej. Według nowej siatki połączeń Ryanair może obsłużyć tylko 2 połączenia, natomiast linie lotnicze LOT aż 19 połączeń lotniczych. Według przedstawicieli Ryanair jest to faworyzowania państwowego przewoźnika.

Co z połączeniami Ryanair: Polska – Irlandia?

Jeżeli nie dojdzie do porozumienia pomiędzy kontrolerami lotów a PAŻP do 30 kwietnia 2022 roku to od 1 maja 2022 roku Ryanair może zostać z 8 lotami dziennie z 57 kierunków, które były do tej pory w Warszawie. Prezes ULC przydzielił dwa połączenia dla Ryanair. Są to połączenia lotnicze do Dublina w Irlandii i Londynu-Stansted w Anglii. W dodatkowej puli pozostało jeszcze sześć dodatkowych tras, które zostaną dopiero wyłonione.