Zaostrzenie kar w Irlandii - ważna decyzja rządu

W ostatnim roku doszło do drastycznego wzrostu liczby podobnych przypadków w Irlandii.

Dane z An Garda Siochana pokazują gwałtowny wzrost liczby przypadków tzw. drink spiking w irlandzkich pubach i klubach nocnych.

Puby i kluby nocne w Irlandii

Klientom dorzucona zostaje do napoju substancja nieznanego pochodzenia, która prowadzi do nagłego pogorszenia samopoczucia i osłabienia świadomości u ofiary.

Ten niebezpieczny trend pojawił się w Irlandii w 2021 roku i wówczas zgłoszono w sumie 62 takie przypadki. W 2022 roku zgłoszono łącznie 106 przypadków.

W mediach co jakiś czas publikowane są historie osób, które stały się ofiarą podobnych sytuacji w miejscach publicznych czy podczas prywatnych imprez domowych.

Pełniący tymczasowo funkcję Ministra Sprawiedliwości, Simon Harris, zapowiedział podjęcie nowych środków mających na celu ochronę mieszkańców Irlandii przed podobnymi incydentami.

Minister Harris przedstawił nowe ustawodawstwo, zgodnie z którym spiking stanie się samodzielnym przestępstwem. Obecnie przestępstwo to jest objęte przepisami dotyczącymi zatruć, za które grozi kara maksymalnie trzech lat pozbawienia wolności.

Nowe prawo w Irlandii

Nowe prawo będzie karać tych, którzy dorzucą substancje do „obezwładnienia lub uspokojenia” osoby, a działanie doprowadzi do napaści fizycznej lub seksualnej, do kradzieży bądź innych szkód.

Zgodnie z propozycją ministra Harrisa, za to przestępstwo w Irlandii przewiduje się zwiększenie kary pozbawienia wolności z trzech do dziesięciu lat więzienia.

Szczegóły projektu ustawy zostaną przedstawione w późniejszym terminie. Wiadomo jednak, że ministrowie koalicji nie będą sprzeciwiać się tej propozycji.