Zmiany w płatnościach za NCT w Irlandii - oficjalne stanowisko rządu

Zmiana zasad w płatnościach za przegląd techniczny samochodów w Irlandii wzbudziła duże emocje.

Minister Stanu przy Ministerstwie Transportu w Irlandii, Jack Chambers, oficjalnie odniósł się do kwestii zmian w systemie płatności za testy NCT.

NCT w Irlandii

Operator NCT, firma Applus+, ogłosił w zeszłym tygodniu, że centra NCT zostaną przeorganizowane na bezgotówkowe ze względu na „bezpieczeństwo i wygodę” klientów.

Niemniej jednak organizacje reprezentujące osoby starsze skrytykowały tę decyzję, wskazując, że wiele starszych osób nie posiada umiejętności obsługi komputera i polega na płatnościach gotówkowych.

Czytaj: Planowane zmiany w NCT w Irlandii wzbudzają duże kontrowersje

Minister Chambers powiedział w radiowej audycji w RTÉ, że wszelkie zmiany wprowadzone przez firmę Applus+ muszą uwzględniać osoby, dla których płatność kartą nie jest opcją.

Oświadczył też, iż nie uzgodniono żadnego procesu ani umowy z firmą Applus+ w sprawie zmian w systemie płatności za NCT.

Chciałbym to wyraźnie podkreślić, że osoby nieposiadające dostępu do płatności online lub elektronicznych będą nadal miały alternatywne opcje płatności.
W chwili obecnej trzy procent osób korzysta z gotówki do opłacania przeglądów technicznych. Ważne jest, abyśmy nikogo nie wykluczali z systemu płatności, który jest rozwijany.

Tym samym operator Applus+ nie będzie usuwać gotówki ze swoich opcji płatności w najbliższym czasie.

Opłata za NCT w Irlandii

Minister zapewnił, że jeśli zostanie opracowany jakiś alternatywny system płatności, to będzie musiał uwzględniać osoby, które nie mogą lub nie chcą korzystać z płatności elektronicznych lub cyfrowych. I „wokół tego systemu będą musiały istnieć odpowiednie protokoły.”

Umowa z firmą Applus+ stanowi, że firma musi dostarczyć alternatywny system płatności dla klientów, którzy nie są w stanie lub nie chcą korzystać z kart debetowych lub kredytowych, wyjaśnił minister Chambers.

Możliwością na przyszłość może być system bonów, który umożliwi klientom wymianę gotówki na bon płatności, który można by następnie wykorzystać do opłacania przeglądów technicznych NCT, podobnie jak obecne systemy płatności rachunków za usługi komunalne lub rachunki za telefony komórkowe, wyjaśnił.