POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Wiadomość ta jest w ostatnim czasie chętnie udostępniania wśród mieszkańców Irlandii.

W ostatnich dniach mieszkańcy Irlandii zaczęli udostępniać w mediach społecznościowych oraz w komunikatorach ostrzeżenie dotyczące rzekomej próby oszustwa.

Oszustwo w Irlandii

Do mieszkańców wysyłana jest informacja przestrzegająca przed otwieraniem pliku z wideo, które rzekomo pojawia się w serwisie WhatsApp.

Według tego ostrzeżenia, wideo ma przedstawiać teorię dotyczącą zakończenia pandemii, a plik nosi nazwę „Indie to robią”.

Pełna treść wiadomości:

Zaczną rozpowszechniać wideo na WhatsApp, które pokazuje, jak krzywa spłaszcza się w Indiach. Plik nazywa się „Indie to robią”, nie otwieraj go ani nie oglądaj, włamuje się do telefonu w 10 sekund i nie można go w żaden sposób zatrzymać. Przekaż informacje rodzinie i znajomym. Najwyraźniej wspomniano o tym również w wiadomościach w tv.

Ostrzeżenie dla mieszkańców

Portale zajmujące się weryfikowaniem takich komunikatów zgodnie ustaliły, że jest to fałszywe ostrzeżenie. W swoich oświadczeniach stwierdziły, że nie ma żadnych dowodów na prawdziwość zawartych w nim informacji.

Fałszywa wiadomość krążyła już w komunikatorach i mediach społecznościowych w innych państwach, lecz tym razem celem stali się mieszkańcy Irlandii.

Wcześniej wiadomość o podobnej treści pojawiła się w 2020 roku i nosiła nazwę „Argentyna to robi”. Wtedy także nie był to wirus.

Firmy zajmujące się bezpieczeństwem w sieci twierdzą, że „teoretycznie odtwarzanie pliku wideo – pułapki na telefonie komórkowym może skończyć się infekcją złośliwym oprogramowaniem”, ale jest to bardzo rzadkie.