Nowe przepisy w Irlandii - Garda dostaje kolejne narzędzia

Jest to decyzja podjęta w następstwie rosnącej liczby ataków na funkcjonariuszy w Irlandii.

Jeszcze w tym roku dojdzie do skutku długo oczekiwany projekt wyposażenia funkcjonariuszy Gardy w nowe narzędzia.

Uprawnienia Gardy

Simon Harris, który tymczasowo pełni rolę Ministra Sprawiedliwości w Irlandii potwierdził, że pierwsze kamery nasobne (bodycam) zostaną wydane członkom Gardy w grudniu.

Zgodnie z przepisami, funkcjonariusze będą mogli używać kamer nasobnych tylko w określonych okolicznościach – na przykład jeśli uważają, że doszło do popełnienia przestępstwa lub gdy może dojść do popełnienia przestępstwa.

Inne sytuacje, w których funkcjonariusz Gardy będzie mógł włączyć kamery, to np. gdy uważa, że ​​może potrzebować użycia siły, gdy wykonuje nakaz sądowy oraz gdy chce utrzymać porządek publiczny.

Jak zapewniała już wcześniej Minister Sprawiedliwości Helen McEntee (przebywająca obecnie na urlopie macierzyńskim), korzystanie z kamer na mundurach „będzie podlegało odpowiednim normom, kontroli i nadzorowi”.

Nowe przepisy w Irlandii

Nowe przepisy w Irlandii mają chronić funkcjonariuszy przed atakami i agresywnym zachowaniem niektórych członków społeczeństwa.

Z najnowszych danych wynika, że w 2022 roku podczas pełnienia służby zaatakowano 285 funkcjonariuszy, rok wcześniej doszło do 243 takich zdarzeń.

Tydzień temu jeden członków Gardy został ranny podczas próby ujęcia kierowcy podejrzanego o prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu:

Więcej: Nieobliczalny kierowca w Irlandii – funkcjonariusz Gardy z obrażeniami