O planach ekspertów ds. zdrowia poinformowała jedna z wiodących gazet w Irlandii.

Nie milkną echa informacji, które w poniedziałek ukazały się w jednej z największych gazet w Irlandii. Wobec kontrowersji swój głos postanowił zabrać premier Micheál Martin.

Komentarz premiera

Taoiseach powiedział, że kraj osiągnął jeden z najwyższych wskaźników szczepień na świecie poprzez system dobrowolny i „to jest system, który będziemy utrzymywać”.

Także Dyrektor Generalny HSE, Paul Reid, przedstawił swój osobisty punkt widzenia, gdzie stwierdził, że nie jest zwolennikiem obowiązkowego systemu, ponieważ „zawsze lepiej jest pracować z ludzkimi sercami i umysłami”.

Jednak Przewodnicząca Krajowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień, prof. Karina Butler, powiedziała, że ​​kontrowersyjny środek musiałby zostać „uważnie rozważony”.

Jej zdaniem mogą zaistnieć sytuacje, w których taki wymóg jest konieczny dla ogólnego dobra – jak można było usłyszeć podczas jej wypowiedzi na antenie radia RTÉ.

Sprzeciw

Tymczasem Organy ds. Wolności Obywatelskich ostro skrytykowały tę perspektywę, a Irlandzka Rada Wolności Obywatelskich wyraziła głębokie zaniepokojenie jakimkolwiek takim posunięciem.

David Kenny, profesor nadzwyczajny prawa w Trinity College w Dublinie, powiedział, że państwo będzie musiało wykazać „bardzo przekonujące i wysoce udowodnione” uzasadnienie wspólnego dobra, aby odebrać ludziom prawa do podejmowania decyzji.