POLONIA IRLANDIA

Rząd Irlandii ma rozważyć przedłużenie obowiązujących od marca przepisów.

W związku z kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa wprowadzono w Irlandii przepisy zabraniające tymczasowo podwyżek czynszów oraz eksmisji najemców.

Początkowo zakaz obowiązywać miał od marca do czerwca 2020 roku. Przepisy zostały jednak przedłużone do 20 lipca – wkrótce więc wygasną.

Nowy Minister ds. Mieszkalnictwa Darragh O’Brien poinformował, że napisał do Ministra Zdrowia prośbę o uzyskanie opinii w tej kwestii.

O przedłużenie przepisów wnioskują członkowie Partii Pracy, którzy wzywają do dalszego wsparcia najemców przez państwo. Ich zdaniem osoby w wynajmowanych lokalach mieszkalnych są w wyjątkowo złej sytuacji z powodu pandemii.

Rzecznik partii powiedział, że ok. 200.000 najemców zatrudnionych jest w sektorach najbardziej dotkniętych utratą pracy w wyniku Covid-19.

Ponad jedna trzecia osób pracujących w branży hotelarsko-gastronomicznej, 27% w sektorze detalicznym i 21% w budownictwie mieszka właśnie w wynajmowanych domach i mieszkaniach.

Swoje wsparcie dla najemców okazali również członkowie partii Solidarity-People Before Profit oraz Sinn Féin. Rząd ma ogłosić tę ważną dla najemców decyzję w przyszłym tygodniu.