POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Rząd oficjalnie upoważnił Komisję ds. Niskich Wynagrodzeń w Irlandii do rozpoczęcia prac w tym zakresie.

Komisja ds. Niskich Wynagrodzeń formalnie rozpoczęła prace nad zbadaniem, w jaki sposób Irlandia może ruszyć w kierunku wprowadzenia Living Wage.

Wynagrodzenie za pracę w Irlandii

Living Wage to płaca oparta na kosztach utrzymania, „minimalny dochód niezbędny dla samotnego dorosłego pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, bez osób na utrzymaniu, aby zaspokoić jego podstawowe potrzeby i zapewnić minimalny akceptowalny standard życia”.

Od kilku lat rekomenduje się wprowadzenie Living Wage w Irlandii. Obecnie jej stawka wynosi €12.30 za godzinę czyli o €2.10 więcej niż wynosi stawka płacy minimalnej.

Jednak do tej pory tylko kilka firm w Irlandii zdecydowało się na wprowadzenie stawki Living Wage.

Rząd Irlandii – propozycja wyższej płacy

Teraz irlandzki rząd chce, by po pandemii społeczeństwo było bardziej zintegrowane, a praca i przedsiębiorczość były lepiej wynagradzane. Ważną częścią tego jest przejście na pensję wystarczającą na utrzymanie – jak twierdzi Leo Varadkar.

Komisja ds. Niskich wynagrodzeń ma nakreślić i zalecić proces, dzięki któremu Irlandia może osiągnąć postęp w kierunku wprowadzenia Living Wage.

Zakres uprawnień komisji zatwierdzony wczoraj przez Radę Ministrów pozwoli jej zbadać czynniki, w tym porównania międzynarodowe, wpływ na koszty pracy, opiekę społeczną i podatki, a także możliwość stosowania zmiennych stawek regionalnych.

Raport prawdopodobnie zostanie ukończony w drugiej połowie tego roku, a stawka Living Wage może zostać wprowadzona do 2025 roku.