POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Według najnowszych danych Polacy w Irlandii to najliczniejsza grupa ubiegająca się o irlandzkie obywatelstwo.

Każdego roku wielu emigrantów mieszkających w Irlandii stara się uzyskać irlandzkie obywatelstwo. Są wśród nich także Polacy, którzy coraz częściej decydują się zostać w tym kraju na zawsze. O obywatelstwo starają się z różnych powodów, ale generalnie uzyskanie irlandzkiego paszportu może wpłynąć później podejmowane przez nich decyzje.

Ilu Polaków stara się o irlandzkie obywatelstwo?

Według najnowszego raportu Eurostat w 2016 roku ponad 1.300 Polaków na stałe mieszkających w Irlandii starało się uzyskać irlandzkie obywatelstwo. Jest to najliczniejsza grupa narodowościowa, druga w kolejności to obywatele Nigerii i Indii.

Jednocześnie o 26% zmniejszyła się liczba osób, którym przyznano irlandzkie obywatelstwo. W 2015 roku było to 13.565 osób, a w 2016 roku 10.038 osób. Aby otrzymać irlandzkie obywatelstwo, należy spełniać wszystkie potrzebne warunki. Na stronie inis.gov.ie paszport można sprawdzić czy możemy starać się o irlandzkie obywatelstwo.

Ile kosztuje irlandzkie obywatelstwo?

Kryteria pozostają od wielu lat te same, jednak spora grupa osób nie spełnia wszystkich wymogów i ich aplikacje zostają odrzucone. Ważną kwestią są też finanse – za każdy złożony wniosek należy uiścić opłatę €175. Należy także zapłacić za certyfikat naturalizacji, jeśli nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. W przypadku osoby dorosłej opłata ta wynosi €950, w przypadku dziecka €200.