POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Odkrycia „nietkniętego” grobowca sprzed kilku tysięcy lat dokonano w Irlandii przypadkowo.

Archeolodzy z National Monuments Service i National Museum of Ireland odwiedzili niezwykłe znalezisko, jakim jest starożytny grobowiec w Irlandii.

Starożytny grobowiec w Irlandii

Odkrycia grobowca dokonał rolnik, który w tym miejscu prowadził prace melioracyjne. Grobowiec znajduje się w Dingle, w hrabstwie Kerry, lecz dokładna lokalizacja nie jest ujawniana – ze względów bezpieczeństwa dla prac archeologicznych w tym miejscu.

Wejście do starożytnego grobowca w Irlandii

 Starożytny grobowiec w Irlandii 1

Uważa się, że grobowiec może pochodzić z epoki brązu (2000 p.n.e – 500 p.n.e), ale może być nawet starszy, ponieważ wykazuje wiele bardzo niezwykłych cech. Lokalni archeolodzy twierdzą, że jest to bardzo niezwykłe i znaczące znalezisko.

Po bliższym przyjrzeniu się, przy tym, co wydaje się być przednią częścią grobowca, znaleziono przylegającą podkomorę. Natomiast w środku grobowca znajdował się gładki kamień w kształcie owalu i coś, co uważa się za ludzką kość.

Konstrukcja jest dobrze zachowana i nie została naruszona. Grobowiec znajduje się jednak na terenie prywatnym i są obawy, że osoby odwiedzające to miejsce mogą spowodować uszkodzenia konstrukcji.

Przedstawiciele Muzeum Narodowego podziękowali właścicielowi tego miejsca oraz wszystkim osobom zaangażowanym w niezwłoczne zgłoszenie tego znaleziska.