POLONIA IRLANDIA

HSE potwierdza, że szczepionka przeciwko gruźlicy może zostać wycofana z zalecanego programu szczepień w Irlandii.

HSE potwierdza, że nadal wstrzymane są szczepienia na gruźlicę (BCG) w Irlandii. Trzy lata temu skończyły się zapasy i nie udało się uzyskać nowych partii szczepionek.

Skąd się biorą problemy?

Problem narasta nie tylko w Irlandii, ale też w większości krajów Unii Europejskiej. Dzieje się tak dlatego, że jest tylko jeden producent szczepionek, który dostarcza je do państw z UE. Jest to firma SSI Denmark, która od maja 2015 roku ma problem z zaopatrzeniem.

Urząd ds. Regulacji Produktów Medycznych poszukiwał alternatywnego producenta szczepionek na gruźlicę, lecz do tej pory nie udało się znaleźć firmy spełniającej wszystkie wymagane standardy.

Czy istnieje ryzyko?

HSE uspokaja, że ryzyko zachorowania na gruźlicę w Europie jest niskie i w większości europejskich państw nie szczepi się wszystkich niemowląt. Rodzice noworodków mają obawy o zdrowie swoich dzieci i nie przekonują ich statystyki mówiące o niskiej liczbie chorych na gruźlicę w Irlandii.

Czy jest szansa na zmianę sytuacji?

Minister Zdrowia Simon Harris nie wyklucza, że szczepienia zostaną przywrócone w przyszłości, oczywiście jeśli nie będzie problemu z ich uzyskaniem od producenta. Decyzja zostanie podjęta w oparciu o zalecenia Krajowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień (NIAC) i Urzędu ds. Informacji na temat Zdrowia i Jakości (HIQA).

Najprawdopodobniej jednak szczepionka nie będzie podawana już rutynowo, a co najwyżej dzieciom z grupy podwyższonego ryzyka i zostanie wycofana z kalendarza szczepień.