POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Osoby wynajmujące dom w Irlandii muszą zmierzyć się z kolejnym problemem.

Według ostatnich danych nadal rosną ceny czynszu na terenie całej Irlandii. Najgorzej jest w dużych miastach, gdzie ten wzrost jest wręcz drastyczny.

Mimo wprowadzenia stref czynszów regulowanych (Rent Pressure Zone) nie udało się powstrzymać wzrostu cen wynajmu domów i apartamentów. Część mieszkańców o niskich dochodach szuka pomocy w uzyskaniu dofinansowania HAP (Housing Assistance Payment).

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w Irlandii

Niestety limity cen czynszów według HAP są o wiele za niskie w stosunku do realnych cen rynkowych. Limity nie są zwiększane, mimo, że ceny wynajmu stale rosną. Jest to problem dla osób korzystających z HAP, ponieważ mają oni trudności w znalezieniu odpowiedniego lokum.

Obecnie w Irlandii jest bardzo mało domów i apartamentów przeznaczonych pod wynajem. Najemcy często muszą przejść swego rodzaju „casting”, żeby w ogóle mieć szanse wynająć wybrany lokal. Mimo przepisów prawa nadal wielu właścicieli domów odmawia wynajmu osobom korzystającym z HAP. Jeśli już uda pokonać wszystkie przeciwności, to na końcu okazuje się, że cena znacznie przewyższa dopuszczalny limit HAP.

Rzeczywisty koszt wynajmu w Irlandii

Według raportu Simon Community sytuacja najgorzej wygląda w Dublinie, gdzie limit na lokal z dwoma sypialniami wynosi €1250, a realny koszt wynajmu takiej nieruchomości to średnio €2813. Jeśli chodzi o lokal z jedną sypialnią, to limit wynosi €660, a realna cena to średnio €2067. W niektórych przypadkach dopuszczalne jest zwiększenie limitu o 20%, jeśli najemcy mają trudności w znalezieniu odpowiedniego domu.

Niestety przepaść między limitami a realnymi cenami rynkowymi pozwala tworzyć szarą strefę, gdzie landlord oczekuje od najemców „wyrównania kosztów czynszu”. W praktyce oznacza to, że właściciel w ramach HAP otrzymuje dofinansowanie w rach wyznaczonych limitów, a od lokatorów pobiera dodatkowo pozostałą część realnego czynszu.