POLONIA IRLANDIA - GAZETA - WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Minister Finansów w Irlandii podnosi podatek VAT na produkty, które cieszą się coraz większą popularnością.

Od 1 marca 2019 roku zwiększony ma zostać w Irlandii podatek VAT na suplementy diety, w tym witaminy i minerały. Jest to pierwsza taka podwyżka od 1972 roku.

Przez 47 lat na witaminy, minerały i suplementy z tranem nakładano w Irlandii zerowy podatek VAT. Teraz podatek zostanie zwiększony do 23% i wynosić będzie tyle co inne suplementy diety.

Decyzja Ministra Finansów Paschala Donohoe zaskoczyła wiele osób, w tym polityków, którzy otwarcie skrytykowali ten pomysł. W irlandzkim parlamencie odbyła się ostatnio gorąca dyskusja na ten temat.

Przewodniczący Partii Pracy Brendan Howlin potępił decyzję ministra Donohoe. W swoim przemówieniu wypowiadał się w imieniu setek tysięcy mieszkańców Irlandii, dla których witaminy i minerały są niezbędne w ich żywieniu. Dodatkowo kwestia zwiększenia podatku nie została omówiona w parlamencie, nie była też jednym z punktów Budżetu 2019.

Minister Donohoe broni swojej decyzji mimo sprzeciwu stowarzyszenia Health Stores Ireland i związku Irish Pharmacy Union. Jego zdaniem zalecenie do podniesienia VAT-u na witaminy i minerały pochodzi od komisji Revenue, a ta dostosowała się do danych z Tax Advisory Group.

Jednak dla przeciętnego mieszkańca Irlandii wzrost podatku VAT na witaminy i minerały oznacza wzrost cen tych produktów w sklepach, a to może nas uderzyć po kieszeni.