POLONIA IRLANDIA

Lokalne władze w Irlandii prowadzą kontrole, dzięki którym nielegalny wywóz śmieci w Irlandii ma zostać ograniczony.

Przedstawiciele lokalnych władz w Irlandii mogą już kontrolować czy mieszkańcy mają opłacony wywóz nieczystości. Osobom, które nie udowodnią, że za to płacą, grozi kara grzywny w wysokości €2.500.

Rząd Irlandii chce maksymalnie ograniczyć proceder nielegalnego wywozu śmieci, z którym władze walczą od wielu lat. Niestety mimo usilnych starań nie udało się rozwiązać tego problemu – śmieci wyrzucane są nagminnie, zwłaszcza w obszarach zalesionych, a sprawców rzadko udaje się wychwycić.

Nowe prawo obowiązuje od maja 2019 roku i są już pierwsze wyniki przeprowadzonych kontroli w jednym z największych miast Irlandii.

Wynik pierwszych kontroli w Irlandii

Przedstawiciele lokalnych władz chodzą od drzwi do drzwi i sprawdzają wyznaczone dzielnice w Cork. Mieszkańcy zobligowani są do udzielenia informacji czy opłacają wywóz śmieci. Dowodem, że wywóz śmieci jest opłacony, mogą być rachunki bądź umowa podpisana z daną firmą wywozową.

W przypadku, gdy mieszkańcy nie posiadają takiego dowodu, zobligowani są udzielić informacji co dzieje się ze śmieciami z ich gospodarstwa domowego. Mieszkańcom grozi kara nawet €2.500 za unikanie legalnego wywozu nieczystości.

Kontrola została dotychczas przeprowadzona w wyznaczonych strefach w trzech dzielnicach Cork: Knocknaheeny, Mayfield i Blackpool. Jak do tej pory sprawdzono 273 domy, a wątpliwości pojawiły się w przypadku 36 z nich.

Władze Cork potwierdzają, że są już efekty przeprowadzonych kontroli. Ilość nielegalnie wywożonych nieczystości jest wyraźnie mniejsza. Proces inspekcji jest w toku.