Nowe paliwo w Irlandii - ważny komunikat do kierowców

Minister Transportu w Irlandii ogłosił kolejny plan zmniejszenia szkodliwej emisji wytwarzanej przez samochody.

Minister Transportu, Eamon Ryan, opublikował w piątek ważny komunikat dla kierowców w związku z planem wprowadzenia nowego rodzaju paliwa w Irlandii.

Paliwo w Irlandii

Kilka dni temu poinformowano o planie stopniowego wygaszania wprowadzonych w zeszłym roku obniżek akcyzy na paliwo w Irlandii:

Więcej: Nadchodzą podwyżki cen paliw w Irlandii – podano kwoty

Ministerstwo Transportu w Irlandii dąży natomiast do zredukowania emisji dwutlenku węgla pochodzącego z transportu o 51%. Kluczowym elementem rządowej strategii redukcji emisji jest wprowadzenie nowych limitów prędkości na wszystkich drogach w Irlandii do 2025 roku:

Czytaj: Nowe limity prędkości na drogach w Irlandii – jest sprzeciw

Benzyna E10 w Irlandii

Teraz Minister Transportu, Eamon Ryan, ogłosił przejście na „E10” jako standardową klasę benzyny w Irlandii, co pomoże zmniejszyć szkodliwe emisje wytwarzane przez samochody benzynowe.

Benzyna E10 jest paliwem silnikowym, które zawiera więcej bioetanolu niż obecne dostawy benzyny w Irlandii. Dzięki zwiększeniu udziału procentowego bioetanolu zostanie wykorzystane mniej węgla kopalnego w porównaniu z benzyną.

Etanol jest już obecny w benzynie, a E10 oznacza, że żadne zmiany w pojeździe nie będą potrzebne, aby uzyskać natychmiastowe rezultaty dla środowiska.

Poinformowano także, iż przeprowadzona zostanie publiczna kampania informacyjna, aby upewnić się, że kierowcy są świadomi zmiany, która „utrzyma irlandzki standard benzyny na poziomie wielu innych krajów europejskich”.

Komunikat do kierowców w Irlandii

Właścicielom starszych samochodów benzynowych zaleca się sprawdzenie swojego pojazdu, aby upewnili się, że może on dobrze działać na nowej mieszance paliwa.

Ministerstwo Transportu proponuje bazy danych, w których można sprawdzić marki i modele samochodów pod kątem zgodności z E10.

Więcej: gov.ie