POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Komisja Europejska dała pozwolenie na wprowadzenie nowego podatku w Irlandii.

Nowy podatek miał zostać wprowadzony 6 kwietnia 2018 roku, jednak Irlandia musiała przesunąć termin, aby umożliwić zakończenie procesów administracyjnych związanych z zatwierdzeniem przez Komisję Europejską. Podatek zostaje więc wprowadzony z dniem 1 maja 2018 roku.

Zalety wprowadzenia Sugar Tax w Irlandii

Najlepsi specjaliści w kraju twierdzą, że natychmiastowe wprowadzenie podatku od cukru i produktów słodzonych zmniejszy ilość osób z nadwagą o 22 000 w ciągu zaledwie trzech lat.

Według wyliczeń biura ministra rządu wpływy do budżetu państwa zwiększą się średnio o 60 euro rocznie od każdego gospodarstwa domowego. Te pieniądze można między innymi wykorzystać w sektorze medycznym.

Kontrowersyjny podatek w Irlandii

Kiedy pojawił się projekt wprowadzenia podatku od cukru w Irlandii, został on skrytykowany przez Irish Beverage Council. Po wprowadzeniu podatku sprzedaż słodzonych napojów może zmaleć, co wiąże się z utratą pracy przez tysiące osób zatrudnionych w tej branży.

Ile będziemy płacić za słodzone napoje gazowane w Irlandii

Wprowadzenia podatku oznacza podwyżkę cen słodzonych napojów gazowanych w Irlandii. I tak za litr napoju z zawartością 8 gram cukru na 100 mililitrów zapłacimy o 30 centów więcej. Natomiast za litr napoju z zawartością od 5 do 8 gram cukru na 100 mililitrów zapłacimy o 20 centów więcej. Większość popularnych napojów jak Coca-cola, 7Up, Pepsi, Monster i Red Bull podrożeje o 30 centów na litrze. Puszka Coca-Coli zdrożeje o 10 centów.