POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Według najnowszych danych Polacy w Irlandii to nadal najliczniejsza grupa ubiegająca się o irlandzkie obywatelstwo.

Każdego roku wielu emigrantów mieszkających w Irlandii stara się uzyskać irlandzkie obywatelstwo. Są wśród nich także Polacy, którzy coraz częściej decydują się zostać w tym kraju na zawsze. O obywatelstwo starają się z różnych powodów, ale generalnie uzyskanie irlandzkiego paszportu może wpłynąć później na podejmowane przez nich decyzje.

Wczoraj w Killarney 3.500 osób ze 120 państw uzyskało irlandzkie obywatelstwo. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowili Polacy – było ich 683, a zaraz za nimi liczną grupę stanowili obywatele Rumunii (388) i Wielkiej Brytanii (339).

W pierwszej dziesiątce znalazły się też osoby pochodzące z: Indii, Nigerii, Pakistanu, Łotwy, Filipin, Stanów Zjednoczonych i Chin. Najstarszą osobą ubiegającą się o przyznanie irlandzkiego paszportu był 93-letni mężczyzna z Wielkiej Brytanii.

Ministerstwo Sprawiedliwości w Irlandii rozważa zmiany

Tymczasem w Ministerstwie Sprawiedliwości pojawiły się głosy, by osoby ubiegające się o irlandzkie obywatelstwo obowiązkowo wykazywały się znajomością języka angielskiego lub irlandzkiego. W Irlandii obowiązują dwa języki urzędowe – angielski i irlandzki i obecnie rozważane jest wprowadzenie testów ze znajomości przynajmniej jednego z nich.