POLONIA IRLANDIA

Domy w Irlandii padają plagą coraz większej ilości rybików cukrowych.

Rybiki cukrowe czyli srebrzyki mają upodobanie do ciepłych, ciemnych i wilgotnych miejsc, dlatego chętnie bytują w kuchni i łazience. Żerują głównie w nocy.

Najchętniej odżywiają się resztkami ze stołu, a także martwe owady, włosy czy papier. Rybiki mogą przeżyć bez jedzenia nawet rok, a żyją dwa do ośmiu lat. Nie przenoszą jednak chorób, co może być pocieszeniem dla niektórych osób.

Od zeszłego roku liczebność rybików cukrowych w Irlandii znacznie wzrosła. Według Rentokil liczba zgłoszeń mieszkańców zwiększyła się aż o 32%. Rybiki znajdowane były m.in. w pudełkach płatków śniadaniowych, w książkach czy na zasłonach.

Najwięcej zgłoszeń odnotowano w Dublinie – 53%, w Kildare – 9%, Meath – 5% oraz w Galway – 4%.

Jeden rybik składa ok. 20 jajeczek dziennie, co powoduje, że w krótkim czasie w naszych domach może zamieszkać cała ich kolonia. I chociaż nie są niebezpieczne, to jednak są niehigieniczne i należy je wytępić.

Jak zwalczyć rybiki cukrowe?

W tym celu należy pozbyć się wilgoci z domu, wietrzyć łazienkę i ubikację. Wszystkie pomieszczenia należy utrzymywać w czystości, można też korzystać z pochłaniaczy wilgoci.

Dodatkowo należy uszczelnić wszystkie szpary i szczeliny w ścianach i podłogach. Produkty spożywcze należy trzymać w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

Dobrym sposobem na wytępienie rybików w domu jest też posiadanie zwierząt domowych, jak np. kota, który skutecznie pozbędzie się tych szkodników.