POLONIA IRLANDIA

Zgodnie z planem rządu w lipcu ma nastąpić w Irlandii dalsze luzowanie obostrzeń.

W związku z rosnącą liczbą przypadków wariantu Delta w Irlandii pojawiły się obawy o dalsze etapy znoszenia restrykcji.

Znoszenie restrykcji

Zgodnie z rządowym planem od 5 lipca mają m.in. zostać przywrócone usługi gastronomiczne w środku lokalu w kawiarniach, pubach i restauracjach. Możliwe ma być też przyjmowanie w domu gości z maksymalnie trzech innych gospodarstw domowych. Od 19 lipca planowany jest powrót zagranicznych wyjazdów wakacyjnych.

Eksperci z Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego (NPHET) nie wydali jeszcze swojej rekomendacji w sprawie luzowania obostrzeń. Wzrost liczby przypadków wariantu Delta jest przez nich monitorowany.

Z powodu zakłóceń wynikających z ataku na system HSE liczby te mogą być niedoszacowane. Jednak uważa się, że na obecną chwilę do 20% wszystkich nowych przypadków zakażeń Covid-19 w Irlandii to właśnie wariant indyjski.

Wariant Delta

Naczelny Lekarz, dr Tony Holohan, powiedział, że wzrost transmisji wariantu Delta w Irlandii jest podobny do wzorca obecnego w wielu innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Dr Holohan zaleca więc, aby niezaszczepione osoby nie spotykały się w pomieszczeniach i w dalszym ciągu stosowały się do zaleceń dotyczących ochrony zdrowia publicznego (dystans, maseczka, dezynfekcja).

Niektóre źródła podają, iż mimo rosnącej transmisji wariantu Delta rząd nie planuje „odruchowej reakcji” i opóźnienia w znoszeniu restrykcji w Irlandii. Na ostateczną decyzję będzie trzeba poczekać do końca czerwca.