POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Irlandzki sąd zdecydował o zatwierdzeniu ugody pomiędzy prawnikami 13-letniego Polaka i HSE (Health Service Executive).

13-letni Krzysztof S. był wychowywany tylko przez swoją mamę Dorotę S. Mieszkali w Irlandii w Gleann Cora, Newmarket-on-Fergus w hrabstwie Clare. Kobieta w 2009 roku zgłosiła się do lekarza, a następnie wykonano u niej mammografię.

Choroba mamy 13-letniego Polaka

Pani Dorota S. korzystała z irlandzkiej służby zdrowia od lipca 2009 roku do października 2015 roku. 5 sierpnia 2009 roku wykonano u niej mammografię. Niestety lekarze nie skierowali jej na kolejne badania genetyczne, mimo, że mama pani Doroty zmarła na raka piersi w wieku 40 lat. Jej babcia również zmarła na raka piersi w wieku 30 lat. Pani Dorota była również badana w Irlandii w 2010 i 2011 roku.

Badania lekarskie w Polsce

W 2012 roku pani Dorota udała się na badania do Polski. Wykonano u niej kolejny raz mammografię oraz dodatkowo USG i biopsję. W grudniu 2012 roku pacjentka dowiedziała się, że choruje na raka i podano ją mastektomii.

W 2014 roku pani Dorota skarżyła się na bóle pleców. Po kolejnych badaniach stwierdzono komórki rakowe. Kobieta przeszła chemioterapię, ale choroba była agresywna. Pani Dorota zmarła w październiku 2015 roku.

325 tys. euro dla 13-letniego Polaka od irlandzkiej służby zdrowia

Po śmierci mamy w 2015 roku 13-letni Krzysztof wrócił do Polski do swojej cioci Magdaleny P. Pani Magdalena poprosiła prawnika o założenie sprawy o odszkodowanie od HSE (Health Service Executive). Sędzia High Court przyznał odszkodowanie dla Krzysztofa w kwocie 325 tys. euro. bez orzekania winy w tej sprawie. Sędzia stwierdził, że nic nie jest w stanie zrekompensować śmierci mamy chłopcu w tak młodym wieku, ale prawnik zapewnił mu dobrą ugodę.