POLONIA IRLANDIA

Funkcjonariusze Gardy przeprowadzili w Irlandii Operację Joyrider, w której udało się aresztować już trzy osoby.

Gang złodziei w Irlandii odpowiedzialny jest za kradzież 450 samochodów i motocykli na przestrzeni dwóch lat w Farranree w Cork.

Farranree Joyriders to grupa młodych mężczyzn, którzy kradli pojazdy i organizowali „wyścigi”, a następnie je rozbijali, niszczyli i podpalali. Przez kilka lat mieszkańcy tej części miasta Cork, a także właściciele skradzionych pojazdów składali liczne skargi i szukali sprawiedliwości.

Niestety większość sprawców była wówczas małoletnia i nie można ich było pociągnąć do odpowiedzialności. Brak było też wystarczających dowód na okazanie ich winy. Sprawy zaczęły się zmieniać, kiedy przestępcy zaczęli umieszczać nagrania dokumentujące ich czyny w serwisie YouTube.

Sprawa została również nagłośniona w audycji lokalnej stacji radiowej Red FM, co spotkało się z ogromnym odzewem ze strony słuchaczy, w tym grupy Polaków, których pojazdy także zostały skradzione i zniszczone przez członków Farranree Joyriders.

Aresztowani są w wieku 20, 18 i 17 lat. 20-latek pozostanie w areszcie przez tydzień, odmówiono mu wyjścia za kaucją. Uważa się, że mężczyzna jest głównym organizatorem i sprawcą większości incydentów.

Dwóch pozostałych mężczyzn zostało zwolnionych z aresztu. Wyznaczono im jednak godzinę policyjną od 23:00 do 06:00, nie wolno im kontaktować się ze współoskarżonymi, nie wolno im prowadzić samochodów, spożywać alkoholu. Mają też podpisywać się przez trzy dni w tygodniu w swoich lokalnych posterunkach policji.