POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Wicepremier poinformował, że Irlandia jest obecnie w fazie czwartej fali wywołanej wariantem Delta wirusa.

W środę 21 lipca Rada Ministrów w Irlandii ostatecznie zatwierdziła plan przywrócenia usług gastronomicznych w pomieszczeniach.

Czwarta fala

Wicepremier Leo Varadkar powiedział, że jest to jedyne złagodzenie ograniczeń, których ludzie powinni oczekiwać w ciągu najbliższych kilku tygodni. Powodem jest wzrost zakażeń – Irlandia jest obecnie w fazie czwartej fali wywołanej wariantem Delta wirusa.

Bez wątpienia jesteśmy teraz w czwartej fali – fali infekcji Delta. Nikt nie wie na pewno, jak się to potoczy, jak długo potrwa fala ani gdzie osiągnie szczyt.

Varadkar przyznał, że nie można być pewnym jak dokładnie przebiegnie czwarta fala w Irlandii i dlatego należy zachować ostrożność w najbliższym czasie. Stwierdził jednak, że ta fala jest poważna, lecz różni się od poprzednich ze względu na program szczepień.

Liczba zakażeń

Były Taoiseach powiedział też, że przyjmuje optymistyczną prognozę, iż kraj podąży podobnym kursem do Szkocji. Oznaczałoby to 3.000 – 4.000 zakażeń dziennie w szczycie fali w ciągu najbliższych kilku tygodni, a potem spadek liczby nowych przypadków.

Wicepremier poinformował także o zintensyfikowaniu programu szczepień – od teraz wszyscy mieszkańcy powyżej 18 roku życia mogą zarejestrować się na szczepienie preparatem mRNA.

Zapewnił też, że trwają prace nad ulepszeniem systemów testowania, śledzenia i izolacji.   W przyszłym tygodniu planowane jest wprowadzenie testów antygenowych dla bliskich kontaktów.