POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Pasażerki zostały aresztowane po tym, jak odmówiły odbycia obowiązkowej kwarantanny w hotelu w Irlandii.

Sąd Najwyższy w Irlandii zarządził dochodzenie w sprawie dwóch kobiet, które zostały aresztowane za odmowę poddania się hotelowej kwarantannie po powrocie z Dubaju.

Do zdarzenia doszło w piątek 2 kwietnia na lotnisku w Dublinie:

Więcej: Dwie kobiety aresztowane po przylocie do Irlandii – odmówiły kwarantanny

W sobotę rano kobiety pojawiły się w Sądzie Okręgowym w Dublinie. Przyznano im zwolnienie pod warunkiem odbycia kwarantanny w hotelu, zwrócenia paszportów, opłacenia kaucji w wysokości €800 (€500 natychmiastowo) oraz opłacenia poręczenia w wysokości €2.000 (€1.800 natychmiastowo).

Jednak żadna z kobiet nie była w stanie dokonać tych opłat, co skutkowało zatrzymaniem ich w areszcie do czasu kolejnej rozprawy, którą wyznaczono na 9 kwietnia.

Adwokat kobiet złożył zażalenie na areszt swoich klientek do Sądu Najwyższego. Powiedział też, że warunki nałożone na kobiety przez Sąd Okręgowy są „drakońskie i nieproporcjonalne”. Żadna z kobiet nie miała na koncie żadnych wyroków skazujących.

Kobiety wyjechały do Dubaju w ramach wycieczki opłaconej przez członów rodziny i przyjaciół jednej z nich. Nie były one świadome zmiany przepisów dotyczących obowiązkowej kwarantanny po powrocie z Emiratów Arabskich.

Zdaniem ich adwokata obowiązkowa kwarantanna, o której jego klientki nie wiedziały, stanowi formę zatrzymania prewencyjnego i nie ma podstawy prawnej.

W trosce o swoje dzieci kobiety zaoferowały odbycie kwarantanny we własnych domach, lecz Sąd Okręgowy odrzucił ten wniosek.

Kwota, o którą wystąpiono w ramach warunków zwolnienia za kaucją, przekraczała możliwości jego klientek – stwierdził prawnik, dodając, że Irlandia „zniosła więzienia dłużników” jakiś czas temu.

Nie przeprowadzono też dochodzenia w sprawie ich środków finansowych, a kobiety w trzech testach uzyskały negatywny wynik testu na obecność Covid-19.

Zdaniem adwokata, warunki dotyczące zwolnienia za kaucją wynikają z obaw związanych z pandemią, a nie ze zwykłych powodów.

Sąd Najwyższy zarządził więc przeprowadzenie dochodzenia w sprawie legalności przetrzymywania kobiet w więzieniu dla kobiet w Mountjoy.

W niedzielę wieczorem Sąd Najwyższy nakazał zwolnienie kobiet z aresztu. Sędzia zmienił warunki zwolnienia za kaucją, dzięki czemu kobiety wyjdą z więzienia i będą kontynuować kwarantannę w wyznaczonym hotelu.

Ponownie odrzucono ich wniosek o odbycie kwarantanny w domach. Sędzia powiedział, że w świetle sytuacji zdrowia publicznego spowodowanej pandemią Covid-19 oraz środków podjętych w celu ograniczenia nowych odmian wirusa, muszą one poddać się kwarantannie w hotelu.