Już ponad 100 ofiar śmiertelnych w Irlandii. Ta liczba może wzrosnąć

W najnowszym raporcie HSE podano nową liczbę osób zmarłych w wyniku grypy w Irlandii.

Sezon grypowy nadal trwa. Niestety sprawdzają się czarne scenariusze dotyczące liczby osób zmarłych w wyniku grypy lub powikłań związanych z chorobą.

Nadal wysoka jest liczba osób hospitalizowanych z powodu grypy w Irlandii. Są to przede wszystkim osoby po 65 roku życia, małe dzieci oraz osoby przewlekle chore. W sumie jak do tej pory w bieżącym sezonie zimowym aż 2.889 osób wymagało hospitalizacji, z czego 413 w ubiegłym tygodniu.

Niestety liczba ofiar śmiertelnych grypy wzrosła do 102, lecz liczba ta może jeszcze wzrosnąć, ponieważ wirus jest w tym roku wyjątkowo agresywny. Najwięcej zachorowań wywołuje obecnie wirus szczepu B oraz szczepu A (H3N2). W mniejszym stopniu za zachorowania odpowiedzialny jest szczep A(H1N1)pdm09 czyli tzw. „świńska grypa”, która kilka lat temu przyczyniła się do śmierci tysięcy osób na świecie.

Duża część pacjentów stawia się u lekarza z objawami grypopodobnymi, za które są odpowiedzialne inne wirusy jak na przykład adenowirusy:

Czytaj więcej: Uwaga na Adenowirusy w Irlandii. Rośnie liczba ofiar grypy

W związku z dużą zachorowalnością szpitale nadal są przepełnione, co tworzy wielogodzinne opóźnienia w przyjmowaniu pacjentów. HSE ponawia więc prośbę, by nie zgłaszać się z objawami grypopodobnymi na izbę przyjęć Accident and Emergency (A&E), lecz do swojego lekarza GP lub lekarzy na SouthDoc.